DSC00885_rm

 Na tohoročné jesenné čistenie 7. októbra 2017 sme boli len jedenásti, ale práce bolo dosť. Tovább »

Tánc a Hollóénekel

Tento rok sme sa už po tretí krát zapojili do celoštátneho programu Noc hradov a zrúcanín. Podujatie sa uskutočnilo dňa 12. augusta. Dúfali sme, že akcie sa zúčastní veľa ľudí a pravdaže očakávali sme aj dobré počasie. Tovább »

Stáž na Lietavskom hrade

DSC00656.JPG_resized_marked

V dňoch 8. až 11. júna 2017 sa partia dobrovoľníkov z Turnianskeho hradu ocitla na Lietavskom hrade neďaleko Žiliny. Nie, nezabudli sme cestu na náš hrad ani sme si náš hrad nepomýlili s tým Lietavským. To sa ostatne ani nedá.

Dôvodom našej návštevy na severe Slovenska bolo získať cenné skúsenosti v oblasti záchrany zrúcaniny hradu. No ak máme byť úprimní, do veľkej miery nám išlo o obnovenie nášho prvotného zápalu a načerpanie energie a inšpirácie, ktoré sú nevyhnutné pre náš projekt záchrany Turnianskeho hradu.

Tovább »

Vártisztítás Tornán

25. marca sme vyšli na hrad, aby sme územie ruín opäť vyčistili od rastlinstva, kríkov a trávy.

Vnútorný areál hradu sme ešte na jeseň vyčistili, takže teraz sme pracovali iba okolo hradu. Práce bolo dosť, ale aj z dobrovoľníkov bolo viac ako 20. Tovább »

Darujte nám 2% z dane

2 % dane pr Turniansky hrad

Brigádnici po odpracovaní minimálne 40 hodín môžu darovať až 3%.

Ďalšie informácie nájdete na stránke: Darujte nám 2 %

Novoročný výstup

Novoročný výstup Turňa

2. ročník podujatia OZ Castrum Thorna s názvom Novoročný výstup na Turniansky hrad sa konal 7. 1. 2017, od 10,00 do 16,00 hod. za mimoriadne mrazivého, i keď jasného počasia. Tovább »

Vianočné trhy

suveniry

Ráno 17. decembra, po prebdenej noci, počas ktorej sa piekli a zdobili perníčky, sme sa vybrali na trhy. Ja trochu skôr, lebo som sa ponáhľala pomôcť pri organizovaní podujatia. Miesto v stánku nám obsadil Robi, ktorý bol šikovnejší a došiel tesne pred Katkou. Na toto podujatie sa dôkladne prichystal. Ponúkal keramické a maľované magnetky, nové omaľovánky … Tovább »

Castrum Thorna

Ráno sa začalo balením u nás. Prišiel Ľuboš aj Atila s autom, všetko sa naložilo a mohli sme ísť pod hrad. Na rázcestí sme si veci podelili a za drobného mrholenia sme sa vybrali na hrad. Kamene sa šmýkali a Viktorovi sa podarilo poriadne si „sadnúť“ na skalu. Tváril sa, že ho to nebolí, ale jeho tvár prezrádzala niečo iné. Bol to varovný signál aj pre mňa, aby som šla ešte opatrnejšie. Tovább »

Vártisztítás Tornán

Pôvodne bolo ôsme čistenie hradu naplánované na 22.októbra 2016. Keďže počasie nám neprialo, brigáda sa preložila na náhradný termín na 5.november.

Ráno sme sa stretli na rázcestí pod hradom. Cestou hore sme medzi stromami hľadali stožiar, ktorý má byť postavený vo vinici vedľa cesty. Každý z nás niečo niesol či už potraviny, kotlík, vodu, alebo krovinorez, benzín… Tovább »

castrumthorna_maraton_torna2

Prvý októbrový deň v roku 2016 začal na železničnej stanici v Turni nad Bodvou. Okolo pol desiatej dorazil maratónsky vláčik, v ktorom sa viezli deti zvedavé nielen na výstavu, ktorá bola pre nich pripravená priamo vo vestibule, ale tešili sa aj na výlet na hrad.

Tovább »

NocHradovAZrucanin

Aby sme spropagovali naše OZ a ľudia sa aj takouto formou dozvedeli o nás čím viac, lepšie povedané aby si vôbec všimli že existujeme, rozhodli sme sa opäť zorganizovať Noc hradov a zrúcaním 2016…

Akcia, ktorú sme naplánovali ešte začiatkom roka a termín sme vyberali tak aby aj Amália mohla prísť.

Príprava bola dosť náročná… Náš predseda Martin sa zdržiava na strednom Slovensku, takisto Amália, ktorá celé leto „hlinuje“ mimo nášho okresu, nám kvôli svojim povinnostiam nemohli pomôcť. Kvôli noci prišli domov Katka aj Ľuboš, ktorí sú pracovne v Bratislave. Veľa sme vyriešili mailom, ale na detailoch sme sa vedeli dohodnúť až na našich stretnutiach. Tovább »

Čistenie hradu - Turniansky hrad

Od Robiho sme sa dozvedeli, že na hrad by mala prísť telka, rádio a možno aj maďarský generálny konzul. Taktiež mali prísť medzi nás lukostrelci, ktorí nás oslovili aby sme boli spoluorganizátori pri ich súťažení od 11:00 do 13:00 na Gyűri za kostolom.

V piatok večer som pripravovala fotky z našich brigád aj akcií, aby sme mohli niečo zo svojej činnosti ukázať. Taktiež som sľúbila Amálii nejaké fotografie, ktorá v rámci svojho pôsobenia v OC galéria chcela urobiť menšiu reklamu pre naše OZ. Tovább »

DSC06293.JPG_resized_marked

V sobotu 12. marca 2016 sa uskutočnila v poradí šiesta brigáda zameraná na odstránenie nežiaducej náletovej zelene na Turnianskom hrade. Napriek zlému počasiu sa na hrade zišlo 22 ľudí a pustili sa do práce… No tentoraz som medzi nimi chýbal. V tej dobe som bol s Katkou, ďalšou členkou nášho OZ, na jarnom stretnutí združenia Zachráňme hrady. Ale pekne po poriadku:

Tovább »

Castrum Thorna brigádnici

Ráno o tretej som začínala pečením pagáčikov. Keď mi okolo ôsmej volala Zuzka, ešte nebolo rozhodnuté, či sa pôjde na hrad alebo nie. Dohodli sme sa, že pôjdeme na rázcestie pod hrad a tam sa uvidí, či sa v tom vetre ide hore, alebo nie. Ľuboš a Amália nás už čakali a vyviezli na parkovisko. Veci na občerstvenie boli uložené u Ľubky a Zdena a preto sme zamierili k nim. Každý zobral niečo v rámci svojich možností a vybrali sme sa na hrad. Tovább »

Čistenie turnianskeho hradu

Amália prihlásila naše OZ do dobrovoľníckej aktivity a súťaže „Krajšie miesta“, ktorú organizuje nadácia ORANGE. Do prihlášky určila, že na čistenie hradu potrebujeme 25 pomocníkov.

Priebežne som sledovala, ako sa prihlasujú záujemcovia na túto aktivitu a mala som veľkú radosť, keď niekto nový pribudol.

Rozmýšľala som, čo by sme mali urobiť, aby sme nadáciu Orange nejako zaujali. Na valnom zhromaždení prišla Laura s nápadom, aby sme zobrali oranžové balóny a sfotili sa s nimi. Stále som myslela na bieleho snehuliaka v oranžovom štvorci, ktorého som objavila na našej fotke a rozprávali sme sa o tom aj s Katkou, ktorá využila svoje umelecké schopnosti a vyrobila ho. Tovább »

Turna

Na medzinárodný deň študentstva, teda utorok 17. novembra 2015, zorganizovalo Občianske združenie Castrum Thorna v spolupráci s Obecným úradom Turňa nad Bodvou štvrtú a zároveň poslednú tohtoročnú brigádu, ktorej cieľom bolo odstránenie náletových drevín z areálu hradu a z jeho najbližšieho okolia. Tovább »

Turna

V sobotu 7. novembra sa na Turnianskom hrade uskutočnila už tretia brigáda s názvom Čistenie hradu Turňa od náletových drevín. Rovnako ako počas predchádzajúcich akcií, aj v tento deň nám počasie vyšlo, a tak sme sa krátko po deviatej hodine dopoludnia pustili do práce. Cieľom tretieho čistenia bolo odstrániť náletovú zeleň z horného nádvoria a priestorov niekdajšieho paláca, čo sa nám aj podarilo. Tovább »

Turna

V sobotu 24. októbra sa na Turnianskom hradnom vrchu uskutočnila druhá brigáda s názvom „Čistenie hradu Turňa od náletových drevín“. Akcie sa zúčastnilo styridsaťdva ľudí, dva psy a jeden kôň, Sírius. Ide o ťažného koňa huculského plemena, ktorý nám výdatne pomohol so sťahovaním narezaných drevín k viniciam.  Tovább »

Turna

Dňa 10. októbra sa na Turnianskom hrade uskutočnila brigáda Čistenie hradu Turňa od náletových drevín. Akciu organizovalo Občianske združenie Castrum Thorna v spolupráci s obcou Turňa nad Bodvou. Akcie sa zúčastnilo 26 dobrovoľníkov, zväčša obyvateľov obce Turňa nad Bodvou. Tovább »

Noc hradov a zrúcanín

Turna

Dňa 14. augusta 2015 sa večer na Turnianskom hrade konal nultý ročník podujatia Noc hradov a zrúcanín. Akciu zorganizovali dobrovoľníci z novovzniknutého občianskeho združenia Castrum Thorna, ktorého cieľom je podieľať sa na obnove národnej kultúrnej pamiatky Turniansky hrad. Na úvod bola pre návštevníkov hradu pripravená prehliadka hradu s výkladom. Tovább »