Castrum Thorna

Už tretíkrát sme sa rozhodli usporiadať novoročný výstup na Turniansky hrad.

Ráno sme sa zobudili do sychravého počasia. Bolo okolo troch stupňov a hore sa nám išlo celkom v pohode. Zložili sme sa v delovej bašte. Počasie bolo v pohode, hodinku jemne mrholilo, dedina pod nami bola skrytá a z bielej hmly v diaľke trčali len komíny Cementárne. Tovább »

Brigádnici Turňa

Dňa 21. októbra 2017 sa uskutočnilo dvanáste čistenie Turnianskeho hradu od náletových drevín. Keď som okolo deviatej vyrážal z domu, nad Turňou sa vznášala hustá hmla. Z obce hradný vrch vôbec nebol vidieť. Pomaly som vystupoval po hradnej ceste až k zrúcaninám. Tovább »

DSC00885_rm

 Na tohoročné jesenné čistenie 7. októbra 2017 sme boli len jedenásti, ale práce bolo dosť. Tovább »

Tánc a Hollóénekel

Tento rok sme sa už po tretí krát zapojili do celoštátneho programu Noc hradov a zrúcanín. Podujatie sa uskutočnilo dňa 12. augusta. Dúfali sme, že akcie sa zúčastní veľa ľudí a pravdaže očakávali sme aj dobré počasie. Tovább »

Stáž na Lietavskom hrade

DSC00656.JPG_resized_marked

V dňoch 8. až 11. júna 2017 sa partia dobrovoľníkov z Turnianskeho hradu ocitla na Lietavskom hrade neďaleko Žiliny. Nie, nezabudli sme cestu na náš hrad ani sme si náš hrad nepomýlili s tým Lietavským. To sa ostatne ani nedá.

Dôvodom našej návštevy na severe Slovenska bolo získať cenné skúsenosti v oblasti záchrany zrúcaniny hradu. No ak máme byť úprimní, do veľkej miery nám išlo o obnovenie nášho prvotného zápalu a načerpanie energie a inšpirácie, ktoré sú nevyhnutné pre náš projekt záchrany Turnianskeho hradu.

Tovább »